Pannestekt kveite med poteter, dampet kål og eple- og yoghurt dressing
Ny oppskrift
Under 30 min
9 Ingredienser
Ingredienser
2 pers
2 pers
Allergener:
- Laktose·
- Fisk·
- Melk
Basisvarer:
- Olje
- pepper
- salt
- smør
Mandelpoteter
400 g
Gulrøtter
2 stk
Hodekål
300 g
Gul løk
½ stk
Grønt eple
1 stk
Yoghurt naturell
150 g
Sitron
½ stk
Kveitefilet m/skinn
375 g
Sitron
½ stk
Allergeninformasjon
Allergener er ment som veiledende informasjon og tar utgangspunkt i ingrediensene og ikke «spor av». Du må selv sjekke innholdet på varene du mottar i matkassen
Slik gjør du
Tips fra kokken:
Fisken kan brunes av i stekepannen og bakes ferdig i stekeovnen på 210 grader. Om du bruker steketermometer, skal fisken ha ca. 50-55 grader i kjernetemperatur.
Skyll potetene og sett de til koking i lettsaltet vann og kok potetene til de er møre. Det tar omtrent 20–25 minutter.
Skrell gulrøtter og del dem i skiver. Del kålen i båter. Kok grønnsakene i 3–4 minutter. Hell av vannet, vend inn 1 ss smør og ha lokk på kjelen.
Finhakk løk og kutt eplet i små terninger. Ha det i en liten bolle og vend inn yoghurt. Smak til med sitronsaft, salt og pepper.
Skyll fisken i kaldt vann og tørk av. Forvarm en stekepanne til medium høy varme og ha i olje. Legg i kveitefiletene, og stek filetene i 4-5 minutter med skinnsiden ned, snu den og stek den videre i 3-4 minutter på andre siden. Det siste minuttet har du i 1 ss smør som du bruner lett. Øs smøret over fisken. Fisken er ferdig når den flaker seg ved et lett trykk med fingeren. Press over litt sitronsaft ved servering.
Server pannestekt kveite med poteter, dampet kål og eple- og yoghurt dressing.
God middag!