Kyllingnuggets med søtpotet- og kålrotfries
4.06 (147)
Under 30 min
8 Ingredienser
Ingredienser
2 pers
2 pers
Allergener:
- Laktose
Basisvarer:
- Extra virgin olivenolje
- salt
- solsikke-/rapsolje
- solsikke-/rapsolje
Søtpotet
1 stk
Kålrot
1 bit
Maisenna
1-2 ss
Solsikke-/rapsolje
3 ss
Salt
Kyllingnuggets
400 g
Solsikke-/rapsolje
1 dl
Seterrømme
1 pakke
Sweet chili-saus
1 beger
Ruccola
1 pakke
Sitron
½ stk
Extra virgin olivenolje
½–1 ss
Allergeninformasjon
Allergener er ment som veiledende informasjon og tar utgangspunkt i ingrediensene og ikke «spor av». Du må selv sjekke innholdet på varene du mottar i matkassen
Slik gjør du
Tips fra kokken:
Om du ønsker å lage litt mer spennende dip, del rømmen i to skåler. Bland inn 2 ts sennep og 1 ts honning i den ene og ½ fedd hvitløk og litt revet agurk i den andre.
Varm opp ovnen til 230 grader varmluft.
Skyll søtpoteten. Du kan skrelle den om du ønsker, men det er ikke nødvendig. Skrell kålrot. Kutt søtpotet og kålrot i staver. Skyll grønnsaksstavene i rennende kaldt vann i 2–5 minutter.
Ha søtpoteter og kålrot i en brødpose eller bolle og tilsett maisenna og olje. Rist eller bland godt og fordel det utover et stekebrett med bakepapir. Krydre med salt og pepper, og bruk gjerne et favorittkrydder om du har det. Du får best resultat om grønnsaksstavene ikke ligger oppå hverandre, så bruk to stekebrett om nødvendig og bytt da plass på brettene underveis. Sett brettet i ovnen og stek til friesen er mør og gyllen. Det tar omtrent 20–25 minutter.
Varm opp en stekepanne med olje. Stek kyllingnuggetsene til de er gjennomvarme og gylne.
Bland sammen rømme og sweet chilisaus, eller server dem hver for seg (se tips).
Skyll ruccola, tørk den lett og ha over sitronsaft og litt olivenolje.
Server kyllingnuggets med søtpotet- og kålrotfries, ruccolasalat og dipsaus.
God middag!